Halkalı Merkez Mah. Tıgılay Cad. No:36 Küçükçekmece / İstanbul

Kereste

Anasayfa » Kereste

Kereste

Ağaçlar insan yaşamının her alanında yarar sağlar. Çevreye olan güzelleştirici etkileri, solunan havayı temizlemeleri, bazı eşyaların temel malzemesi olmaları ve kullanım için uygun olmayanların yakacak olarak değerlendirilmeleri bu yararlardan bazılarıdır. Ağaçlar zamanla yaşlanır ve bunları kesmek zorunlu olur. Bu tür ağaçların tomruk şeklinde kesilir. Belli bir şekle geldikten sonra, ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmak üzere elde edilen bu malzemelere kereste denir.

 

Üretim Esnasında Hangi Süreçlerden Geçilir?

 

Yaşlı ağaçlar motorlu testereler ile kesilir. Elde edilen tomruklar, büyük kesim makinelerinin bulunduğu tesislere taşınır. Hızar adı verilen bu makineler tomrukları uygun şekillerde keserek kullanıma uygun hale getirir. Kullanılacağı alana göre gruplara ayrılır. Havalandırma ve kurutma işlemlerinden sonra ihtiyaç duyulan sektörlere pazarlama süreci başlar. Geriye kalan kullanıma uygun olmayan ise yakacak ihtiyacı için baltalık odun olarak kullanılır.

 

Çeşitleri Nelerdir?

 

Yumuşak ve sert olmak üzere ili çeşit kereste vardır. Yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilen yumuşak; kışın yaprakların dökenler ise sert türde malzemeler üretilir.

 

Nerelerde Kullanılır?

 

Günlük hayatta kullandığımız çoğu eşyanın ham maddesidir. Mobilya, İnşaat malzemesi, tahta palet ev dekorasyonu gibi alanlarda kereste kullanılır. Özellikle ahşap paletlerde oldukça kullanışlı, ucuz ve avantajlı olduğu için çokça tercih edilir. Herhangi kırılma ya da deforme olması durumunda kolayca tamir edilir. Hatta daha önce kullanılmış, atıl durumdaki ahşap paletler tamirden geçirilip kullanılabilir. Sadece kırık, çürük yerlerini değiştirerek yenilenebilir. Bu metot yeni bir palet almaktan daha ekonomik olur. Kullanılamayacak kadar eski ve yıpranmış olanlar ise geri dönüşüm yoluyla başka alanlarda işe yarar.

 

Avantajları Nelerdir?

 

Ahşap, her yönüyle diğer maddelerden avantajlıdır. Üretim sürecinde çevreye zarar vermez. Atık olarak bile değerlendirilir. Doğada kaldığından daha kısa bir sürede parçalanıp toprağa kirlilik oluşturmadan karışır. İyi bir yalıtım sağlar. Soğuk kesici özelliği vardır. Ses konusunda da yalıtkan özellik taşır.

 

Ahşap Malzeme Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Bu malzemeler nemli ortamlardan çabuk etkilenir. Su ile temas halinde şişer ve şekilleri bozulur. Bunun önüne geçmek için ahşap koruyucu malzemeler kullanmak gerekir.

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: