Halkalı Merkez Mah. Tıgılay Cad. No:36 Küçükçekmece / İstanbul

Euro Palet

Anasayfa » Euro Palet

Euro Palet

EURO PALET ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI

Dış ticaret kapsamında alım ve satım sırasında oldukça yaygın kullanılanlar arasında Euro palet oldukça yaygın kullanılmaktadır. Palet kullanımındaki asıl amaç, alınan malın getirilen ülkenin pisliklerinden ve böceklerinden arındırılmasıdır. Özellikle tarım ürününün alım ve satımında böceklenme ve pislenme sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunu çözmek amacıyla çeşitli paletler geliştirilmiştir.

 

80 X 120 cm EURO PALET 100 X 120 cm EURO PALET 2 80 X 60 cm EURO PALET 3
Standart Euro Palet 1 Euro Palet 2 Euro Palet 3
Standart Euro Palet Euro Palet 2 Euro Palet 3

 

Bu geliştirilen paletler arasında en çok tercih edileni euro palet çeşididir. Euro palet kendine has özellikleriyle diğer palet türlerinden ayrılmaktadır. Euro paletlerin en önemli özelliği üretimlerinde kurutulmuş ahşap kullanılmasıdır. Yapımında kurutulmuş ahşap kullanılan bu paletlerde mantar ve böcek üreme sorununun önüne geçilmektedir. Euro paleti diğer paletlerden ayıran bir diğer özelliği ise damga belirlemesidir. Oldukça rahat bir kullanıma sahip olan euro palet, Uluslararası Demiryolları Birliği tarafından onay görmektedir.

 

EURO PALETLERİN ÖLÇÜLERİ

Ayrıca palet üretimi yetkili firmalar tarafından yapılmaktadır. Yani palet üretme yetkisi olmayan bir firma palet üretemez. Palet üreticilerinin belirli standartlara uygun olarak euro palet üretmesi gerekmektedir. Paletlerin ölçüleri genellikle standarttır. Euro paletlerin standart ölçüleri 80 * 120 olarak belirlenmiştir. Bu standart ölçüler gerekli durumlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra yapımında kurutulmuş ahşap kullanılmakta olup bu ahşaplar genellikle kavak ve çamdan üretilmektedir. Palet üretiminde kullanılan ahşapların nem oranının en fazla % 22 olması gerekmektedir. Euro palet ağırlığı ise kullanılan ahşap türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak euro palet 25 kg ile 30 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Bütün bunlara ek olarak bu paletlerin yapımında özel çiviler kullanılmaktadır.

 

PALET ÜRETİMİNDE KULLANILAN STANDARTLARIN AMACI

Palet üretiminde ki bu standartlar ile paletlerin dayanıklılığının arttırılması hedeflenmektedir. Standartlara uygun palet üreten firmaların paletleri oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olmaktadır. Bunun yanı sıra paletlerin standart yapıda olması değişik meslek alanlarında da kullanılmasına imkan vermektedir. Sadece dış ticarette kullanılmakla sınırlı kalmayıp paletler hemen hemen her iş alanında yaygın kullanılmaktadır. Son derece çevreci olan ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilen bu paletlerin yük taşıma kapasitesi 1000 kg kadar olarak belirlenmiştir.

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: